پیچ شش گوش HV

پیچ های گل درشت  heavy hex bolt ویا به اختصار HV پیچ هایی سنگین وزن با سر شش گوشه و بزرگتر و ضخیم تر نسبت به پیچ های معمولی هستند. 

طبق استاندارد از آنها برای اتصالات اصطکاکی استفاده می شود که هم تحت نیروی برشی و هم تحت نیروی کششی قرار می گیرد.

این پیچ ها کاربرد متنوعی دارند و دارای طول و قطر های متنوعی هستند و از فلزات مختلفی مانند گریدهای معمولی و یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

و همچنین با پوشش های مختلفی مانند روی، کادمیوم یا گالوانیزه گرم مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ های HV با استاندارد ابعادی DIN6914 و پیچ شش گوش DIN931 با گرید ۹/۱۰ هردو با استاندارد بین المللی ISO 898-1 مورد ارزیابی، تست و آزمایش های خواص مکانیکی و شیمیایی قرار می گیرند

پیچ HV شش گوش

کاربرد پیچ HV

درصنایع شیمیایی و نفت، که گرمای زیادی وجود دارد 

از پیچ و مهره های hv شش گوش استفاده می شود.

این پیچ ها شرایط دمای بسیار پایین را هم پوشش می دهند.

پیچ و مهره های هگز سنگین (HV)دارای سر بزگتری نسبت به پیچ و مهره های شش گوش استاندارد هستند. آن ها برای پل ها، بزرگراه ها، ساختمان ها و سایر پروژه های ساختمانی استفاده می شوند. پیچ و مهره های سنگین با مواد ساختمانی مانند چوب و فولاد به خوبی کار می کنند.

پیچ های شش گوش گل درشت که به هوی بولت یا پیچ های سازه هم مشهور اند در بعضی صنایع سنگین و سازه ها بکار می روند.

این پیچ ها برای اتصال تیرآهن به تیرآهن ساخته شده اند و همچین در ساخت اتوبان ها ، اسکله ها ، پل ها و برج ها به کار می روند

این پیچ ها مقاومت در برابر شکست بالاتری دارند.

مطلب مرتبط

پیشنهاد میکنیم مطلب مربوط به اتصالات در صنعت نفت و پتروشیمی را مطالعه فرمایید.

کاربرد پیچ HV

مصارف صنعتی متداول برای پیچ و مهره های سنگین HV

پیچ و مهره های سنگین وزن اغلب در بخشهای صنعتی زیر دیده می شود:

  • ساخت فولاد
  • ساخت سیستم های راه آهن
  • پمپ ها و تصفیه آب
  • ساخت و سازهای بخش های ساختمانی
  • انرژی تجدید پذیر و جایگزین

مقاومت در برابر خوردگی

هنگامی که پیچ های hv گالوانیزه می شود، ضخامت آن ها بین ۲.۲ تا ۵ میلی متر افزایش می یابد؛ این می تواند باعث ایجاد مشکل در قسمت رزوه ای پیچ شود، بنابراین انواع گالوانیزه برای کمک به افزایش مقاومت در برابرخوردگی مورداستفاده قرار می گیرند. 

این پیچ هابرای پاسخگویی به مشخصات و نیازهای پروژه شما سنگین، محکم و مناسب طراحی شده اند.

بررسی تفاوت پیچ های استاندارد و پیچ های HV

به معنای واقعی کلمه محصولات مختلف بیشماری در صنعت اتصال دهنده های ساختمان وجود دارد. هر کدام از آن ها استفاده خاصی دارند که برای آن طراحی شده اند ، با این وجود بسیاری از آنها را می توان در برنامه ها و شرایط مختلف به خوبی مورد استفاده قرار داد. پیچ و مهره های هگز استاندارد از جهات مختلف به پیچ و مهره های سنگین وزن شبیه هستند ، اما تفاوت هایی نیز دارند که آنها را برای پروژه های خاص انتخاب بهتری می کند.

شباهت های پیچ های هگز استاندارد و پیچ های HV

اصطلاح پیچ هگز نشان دهنده ی شکل خاصی از پیچ است در این حالت پیچ و مهره دارای یک سر شش ضلعی می باشد که به عنوان پیچ شش گوش توصیف شده است.

پیچ و مهره های هگز سنگین و استاندارد هر دو در قطرهای یکسان ساخته می شوند و اغلب در صنایع مشابه مورد استفاده قرار می گیرند. خودروسازی و صنایع دریایی و همچنین صنعت ماشین آلات معمولاً از پیچ و مهره های هگز در اندازه ها و طرح های مختلف استفاده می کنند. همچنین ، این نوع اتصال دهنده ها به طور گسترده ای در ساخت راه آهن و اخیراً در بخش انرژی های تجدید پذیر استفاده می شود.

از آنجا که برای استفاده با پیچ گوشتی ساخته نشده اند ، هر دو پیچ و مهره شش گوش استاندارد و سنگین باید شل شوند و با آچار محکم شوند. اندازه سر همان چیزی است که اندازه آچار مورد نیاز را تعیین می کند. و این اندازه سر هگز است که تفاوت عمده این دو اتصال دهنده ساختمان را ایجاد می کند.

مواد استفاده شده در ساخت پیچ HV

فولاد ضد زنگ ماده متداولی است که برای تولید پیچ و مهره های سنگین شش ضلعی استفاده می شود.

محصول مرتبط : پیچ شش گوش گل درشت نیم رزوه HV

همانطور که از نام این پیچ بر می آید دارای سر شش گوش Hexagon head bolts است و برای مصارف سازه ای پر تنش کاربرد دارد. در بازار ایران این پیچ به نام های پیچ آچاری سنگین یا هوی بولت یا پیچ  HV آچارخور نیز رایج است.  این پیچ بدلیل خاصیت گل آن که درشت است در ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارد. تقریبا می توان گفت که در صنایع مختلف نظیر صنایع راه و ساختمان، صنایع ریلی و صنایع نفت و گاز و این دست صنایع سنگین به کار می آید.