پیچ‌های تنظیم

پیچ های تنظیم معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما آنها یک عملکرد تخصصی دارند: یک جزء را در داخل قطعه دیگر محکم می‌کنند. پیچ های تنظیم برای این کار ایده‌آل هستند، ازآنجا که فاقد قطعات بیرون زده هستند بنابراین در حرکت دو جزء تداخل ایجاد نمی‌کند، همانطور که برای چرخ دنده‌های روی شفت لازم هستند.

شناسایی آنها آسان است. همانطور که در اینجا نشان داده شده است، این پیچ‌ها از بالا به پایین رزوه می‌شوند. آنها همانطور که گاهی اوقات توصیف می شود بدون سر نیستند – آنها حاوی درایو هستند. احتمال زیاد نوعی از این پیچ که دارای شکاف باشد را دیده‌اید، اما اکثر آنها پیچ های هگز ست هستند، به این معنی که یک درایو شش گوش دارند. به آنها پیچ های ست سوکت نیز می گویند. همه پیچ های سوکت دارای درایوهای شش گوش هستند و با کلیدهای آلن یا هگز محکم می شوند. 

پیچ های تنظیم برای چه مواردی استفاده می شود؟

پیچ های تنظیم معمولا که برای نگه داشتن قرقره ها یا چرخ دنده‌ها روی شفت ها طراحی شده اند. اگر از پیچ شش گوش استفاده می کردید، به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که به دلیل مقاومت سر پیچ، مجموعه به طور موثر و روان کار نمی کند. پیچ‌های تنظیم، که بدون مهره استفاده می شود، به اندازه کافی قوی است تا مجموعه را همانطور که در نظر گرفته شده ایمن نگه دارد.

پیچ های تنظیم در صنایعی مانند آهن‌گری و نازک کاری استفاده می‌شوند.

مطلب مرتبط

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مطلب مربوط به پیچ آلنی را مطالع کنید.

پیچ‌های تنظیم چگونه کار می کنند؟

پیچ های سنتی اجزا را با رزوه های خود به هم متصل می کنند. پیچ های تنظیم که تمام رزوه هستند و متفاوت عمل می‌کنند. آنها نیروی فشاری را از طریق نوک خود اعمال می کنند. این همان چیزی است که حرکت نسبی بین دو جزء را متوقف می‌کند و به آنها اجازه می دهد همانطور که طراحی شده اند به درستی عمل کنند. این پیچها از سوراخ قطعه اول رد میشوند و با درگیر شدن در سوراخ قطعه ی دوم آنها را نسبت به یکدیگر مقید کرده و فاصله ی میان آنها را تنظیم مینماید. معمولا انواع پیچ Set Screw از جنس فولاد آلیاژی هستند و روی آنها عملیات حرارتی موضعی (سطحی) انجام میشود تا مقاومتشان در برابر خوردگی و سایش افزایش یابد.

مقایسه پیچ تنظیم و دیگر پیچ‌ها

این پیچ‌ها معمولا برای محکم کردن سطوح به هم کاربرده دارند همچنین نیاز به یک سوراخ در سطح دارند. معمولا به صورت آلن ساخته می‌شوند همچنین گرید یکسانی با پیچ ششش گوش دارند (۸.۸-۱۲.۹-۱۰.۹)

همانطور که گفته شد شباهت‌هایی با دیگر انواع پیچ دارد اما کاربرد منحصز به فردی دارد که دیگر پیچها به دلیل داشت سر بیرون زده نمی‌توانند به خوبی عمل کنند.

پیچ های گراب در مقابل پیچ های تنظیم

گراب پیچ چیست؟ گراب پیچ نوعی پیچ تنظیم است، اما دیدگاه های متفاوتی در این مورد وجود دارد. تفاوت برای برخی افراد در نحوه استفاده از آنها است. اگر کل پیچ در داخل یک سوراخ قرار گیرد، همانطور که اغلب پیچ‌های تنظیم انجام می‌دهند گاهی اوقات به آن پیچ گراب نیز می‌گویند.

تفاوت دیگر در شکل ظاهریشان است که اگر پیچ دارای درایو شش گوش باشد، مثلا شکاف دار باشد، یک پیچ گراب است. اما این موضوع بسیار پراهمیت نیست و هردو پیچ تنظیم هستند.

پیچ تنظیم

نحوه تعیین اندازه پیچ های تنظیم

هنگام انتخاب اندازه پیچ‌های تنظیم، قدرت نگهداری ارائه شده توسط پیچ را در نظر بگیرید. نقطه نفوذ مقاومت بیشتری در برابر چرخش ایجاد می کند. به عنوان یک قاعده کلی، قدرت نگهداری به عنوان نیروی مماسی بر حسب پوند تعریف می‌شود، زیرا ملاحظات طراحی منجر به استفاده از اندازه‌های مختلف شفت با یک اندازه پیچ تنظیم می‌شود.

اندازه پیچ‌های تنظیم خود را بر اساس قطر پیچ انتخاب کنید، که باید تقریباً برابر با یک دوم قطر شفت باشد. سعی کنید همیشه داده ها اطلاعات سازنده پیچ را بررسی کنید.

برای مشاوره خرید و انتخاب پیچ با ما تماس بگیرید.

منبع: essentracomponents

محصول مرتبط

پیچ مغزی دوسو DIN 438

برای مشاهده اطلاعات دقیق محصول مثل اندازه و استاندارد های آن روی دکمه کلیک کنید.