بلاگ

۲۳ مرداد, ۱۴۰۰

مهره چیست؟ معرفی انواع آن

مهره چیست؟

مهره جسمی حلقه ای است که معمولا به شکل شش ضلعی و فلزی است و ار طریق آن پبچ به سطح مورد نظر چفت می‍‌شود و مانع حرکت پیچ بعد از سفت شدن آن می‌شود.  در واقع پیچ و مهره اصطلاحا با نری و مادگی درون هم چفت می‌شود. رزوه و شیار مهره ها با پیچ باید تناسب داشته باشد و پیچ به درستی درون مهره میچرخد و سفت می‌شود. رایج ترین نوع مهره، مهره شش گوش است. این شکل شش ضلعی به راحت تر بسته شدن  پیچ ها کمک می‌کند. این نوع مهره برای ایجاد یک اتصال محکم معمولاً متکی به گشتاور اعمال شده است.

این نیروی محوری باعث ایجاد اصطکاک کافی در پیچ می شود تا از باز شدن مهره جلوگیری شود. این نیرو ممکن است بین سر پیچ و مهره عمل کرده و باعث فشرده شدن قطعات بر روی هم شده. همچنین ممکن است مهره ای در انتهایش دارای یک قسمت پلاستیکی باشد که باعث جلوگیرى از باز شدن پیچ ها می‌شود. اینگونه مهره ها برای کاربردهایی که دارای ارتعاش هستنند بسیار مفید است. مهره های قدیمی‌تر اغلب با سر مربعی ساخته می شدند و این طرح هنوز هم گاهی اوقات مورد استفاده قرار می‌گیرد تا گشتاور افزایش یافته با استفاده از هر آچاری قابل سفت کردن است. برای آشنایی با کارایی مهره و پیچ های مربعی میتوانید مقاله پیچ های مربعی را مطالعه کنید.

مهره های مختلفی با کارایی های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

معرفی انواع مهره

۱- مهره سربسته

این مهره از یک طرف دارای سطح گنبدی است و در بعضی مواقع سر بسته آن به صورت گنبدی و نوک تیز ساخته می‌شود. شکل خاص این مهره باعث می‌شود تا بخش انتهایی پیچ از خوردگی و زنگ‌زدگی  محافظت شود و همچنین جلوه زیباتری را به قطعه مورد نظر می‌دهد. مهره سر بسته یکی از اتصالاتی است  که  کاربرد  فراوانی در صنعت موتور سیکلت سازی، پزشکی ، نرده سازی ، دوچرخه سازی و غیره دارد.

مهره سربسته

۲- مهره کوپلینگ

یک مهره کشیده که اجازه می دهد دو شفت رزوه ای به صورت هم محور متصل شوند. کوپلینگ ها در حقیقت برای موتورهای سانتریفیوژی، پمپ های سانتریفیوژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت بیرونی این مهره شش‌گوش است که می‌توان به راحتی آن را با آچار هدایت کرد. 

مهره کوپلینگ

۳- مهره قفلی یا فلنجی

این مهره ها شکل شش ضلعی دارند و معمولا از جنس فولاد سخت هستند. فلنج ها ممکن است دندانه دار باشند تا بتوانند حالت قفلی را فراهم کنند اما به دلیل دندانه دار بودن نمی‌توان در سطوحی که نباید خراشیده شود استفاده کرد. همچنین بدلیل داشتن سطح دندانه دار، به واشر نیازی ندارید  و پیچ ها را کاملا محکم در جای خود نگه می‌دارد. مهره قفلی، فشار را روی بخشی که ایمن است توزیع می‌کند و یک عمل قفل‌کننده برای جلوگیری از شل شدن انجام می‌دهد.

مهره قفلی

۴- مهره تی

نوعی مهره است که برای اتصال چوب یا مواردی با جنس کامپوزیتی استفاده می‌شود و کاربرد های گوناگونی در سازه های آلمینیومی دارد.

مهره های   تی  بهتر و موثرتر از پیچ های چوبی هستند و کمتر احتمال دارد که بعد از اتصال درون سازه چوبی بریده شوند یا باعث ترک یا شکاف شوند. مهره ‌های تی در برابر حرکت و ارتعاش مقاومت می کنند و می توانند در فواصل منظم سفت شوند. از آنجا که آنها دارای سری مانند حرف انگلیسی T هستند ، خیلی بهتر از پیچ های چوبی متصل میشوند.

مهره تی

۵- مهره swage

مهره Swage نقش مهمی در صنعت هوافضا دارد. آنها معمولاً به همراه پیچ برای اتصال ورق فلز با اجزاء دیگر استفاده می شوند. مهره‌های Swage به دلیل توانایی آنها در چرخاندن ورق فلزی که در آن نصب شده است، باعث ایجاد یک لنگر قوی و دائمی می‌شود. مهره swage که به عنوان مهره خود چسباننده نیز شناخته می شود. آنها مانند دیگر مهره ها دارای طراحی مشابه هستند، با این تفاوت که مهره‌های Swage دارای یک نوار باریک در پایین هستند. این نوار باریک، که به حلقه محکم کننده معروف است، می‌تواند موجب تغییر شکل ورق فلزی در حین جاگذاری شود. هنگامی که یک مهره swage در ورق فلزی وارد می شود، ورق فلزی منبسط شده و تغییر شکل می دهد و درنتیجه یک لنگر قوی و دائمی ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، مهره های قدیمی تر نسبت به این مهره، معمولاً لنگر ضعیف ترو موقتی ایجاد می کنند.

برای استفاده از مهره swage، شرکت تولیدی باید سوراخ را در یک ورق فلز ایجاد کند. پس از حفر سوراخ، می توان مهره swage را وارد کرد. در حین نصب، مهره swage منبسط می شود و یک لنگر قوی و دائمی ایجاد می کند. این پدیده مانند قالب گیری است و مهره به خوبی در ورق فلزی قرار می‌گیرد و این چیزی است که مهره swage  را از انواع دیگر مهره های رزوه ای متمایز می کند.

مهره swage

۶- مهره چاکدار

بر روی مهره چاکدار برآمدگی هایی وجود دارد که باعث می شود مهره در پیچ قفل شود و این امر سبب جلوگیری از باز شدن آن می شود. این مهره در دو نوع Slotted و Castle ساخته مى شود. بیشترین کاربرد این مهره در صنایع ماشین سازی و ماشین آلات کشاورزی است. از این مهره برای محل هایی که دارای حرکت و لغزش زیادی هستند استفاده می‌شود. مهره چاکدار دارای شیار هایی است که محل قرارگیری اشپیل است، برای مطالعه مطلب مربوط به اشپیل و کاربردهایش کلیک کنید.

مهره چاکدار
اطلاعات فنی پیچ و مهره
درباره پولاد پیچ گستر ماد
Call Now Buttonتماس مستقیم
سبدخرید