مهره چیست؟ معرفی انواع آن

برای انجام تست پیچ مورد نظر بر روی دستگاه تست نصب شده و قطعات گیره دار تحت بار دینامیکی عرضی قرار می گیرند. یک لودر برای اندازه گیری و ثبت نیروی پیش بار در طول آزمایش در حالی که تحت یک بار عرضی ثابت قرار می گیرد، استفاده می شود. این نه تنها آزمایش اتصال دهنده های خاص را امکان پذیر می کند، بلکه امکان مقایسه مستقیم با جایگزین های احتمالی را نیز فراهم می کند.

معرفی انواع مهره

۱- مهره سربسته

مهره سربسته

این مهره از یک طرف دارای سطح گنبدی است و در بعضی مواقع سر بسته آن به صورت گنبدی و نوک تیز ساخته می‌شود. شکل خاص این مهره باعث می‌شود تا بخش انتهایی پیچ از خوردگی و زنگ‌زدگی  محافظت شود و همچنین جلوه زیباتری را به قطعه مورد نظر می‌دهد. مهره سر بسته یکی از اتصالاتی است  که  کاربرد  فراوانی در صنعت موتور سیکلت سازی، پزشکی ، نرده سازی ، دوچرخه سازی و غیره دارد.

۲- مهره کوپلینگ

مهره کوپلینگ

یک مهره کشیده که اجازه می دهد دو شفت رزوه ای به صورت هم محور متصل شوند. کوپلینگ ها در حقیقت برای موتورهای سانتریفیوژی، پمپ های سانتریفیوژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت بیرونی این مهره شش‌گوش است که می‌توان به راحتی آن را با آچار هدایت کرد. 

۳- مهره قفلی یا فلنجی

مهره قفلی

این مهره ها شکل شش ضلعی دارند و معمولا از جنس فولاد سخت هستند. فلنج ها ممکن است دندانه دار باشند تا بتوانند حالت قفلی را فراهم کنند اما به دلیل دندانه دار بودن نمی‌توان در سطوحی که نباید خراشیده شود استفاده کرد. همچنین بدلیل داشتن سطح دندانه دار، به واشر نیازی ندارید  و پیچ ها را کاملا محکم در جای خود نگه می‌دارد. مهره قفلی، فشار را روی بخشی که ایمن است توزیع می‌کند و یک عمل قفل‌کننده برای جلوگیری از شل شدن انجام می‌دهد.

مطلب مرتبط

پیشنهاد می‌کنیم مطلب مربوط به پراستفاده ترین مهره‌ها در صنعت را مطالعه فرمایید.

۴- مهره تی

مهره تی ( مهره T )

نوعی مهره است که برای اتصال چوب یا مواردی با جنس کامپوزیتی استفاده می‌شود و کاربرد های گوناگونی در سازه های آلمینیومی دارد.

مهره های  تی بهتر و موثرتر از پیچ های چوبی هستند و کمتر احتمال دارد که بعد از اتصال درون سازه چوبی بریده شوند یا باعث ترک یا شکاف شوند. مهره ‌های تی در برابر حرکت و ارتعاش مقاومت می کنند و می توانند در فواصل منظم سفت شوند. از آنجا که آنها دارای سری مانند حرف انگلیسی T هستند ، خیلی بهتر از پیچ های چوبی متصل میشوند.

۵- مهره swage

مهره Swage نقش مهمی در صنعت هوافضا دارد. آنها معمولاً به همراه پیچ برای اتصال ورق فلز با اجزاء دیگر استفاده می شوند. مهره‌های Swage به دلیل توانایی آنها در چرخاندن ورق فلزی که در آن نصب شده است، باعث ایجاد یک لنگر قوی و دائمی می‌شود. مهره swage که به عنوان مهره خود چسباننده نیز شناخته می شود. آنها مانند دیگر مهره ها دارای طراحی مشابه هستند، با این تفاوت که مهره‌های Swage دارای یک نوار باریک در پایین هستند. این نوار باریک، که به حلقه محکم کننده معروف است، می‌تواند موجب تغییر شکل ورق فلزی در حین جاگذاری شود. هنگامی که یک مهره swage در ورق فلزی وارد می شود، ورق فلزی منبسط شده و تغییر شکل می دهد و درنتیجه یک لنگر قوی و دائمی ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، مهره های قدیمی تر نسبت به این مهره، معمولاً لنگر ضعیف ترو موقتی ایجاد می کنند.

برای استفاده از مهره swage، شرکت تولیدی باید سوراخ را در یک ورق فلز ایجاد کند. پس از حفر سوراخ، می توان مهره swage را وارد کرد. در حین نصب، مهره swage منبسط می شود و یک لنگر قوی و دائمی ایجاد می کند. این پدیده مانند قالب گیری است و مهره به خوبی در ورق فلزی قرار می‌گیرد و این چیزی است که مهره swage  را از انواع دیگر مهره های رزوه ای متمایز می کند.

مهره swage

۶- مهره چاکدار

مهره چاکدار

بر روی مهره چاکدار برآمدگی هایی وجود دارد که باعث می شود مهره در پیچ قفل شود و این امر سبب جلوگیری از باز شدن آن می شود. این مهره در دو نوع Slotted و Castle ساخته مى شود. بیشترین کاربرد این مهره در صنایع ماشین سازی و ماشین آلات کشاورزی است. از این مهره برای محل هایی که دارای حرکت و لغزش زیادی هستند استفاده می‌شود. مهره چاکدار دارای شیار هایی است که محل قرارگیری اشپیل است، برای مطالعه مطلب مربوط به اشپیل و کاربردهایش کلیک کنید.