معرفی انواع پیچ ها برای سطوح چوبی و فلزی

انواع مختلف پیچ، انواع مختلفی از کارها را انجام می دهند و مانند سایر موارد در صنعت ساخت و ساز، کار با ابزار، تجهیزات و محصولات مناسب با آن شرایط قطعا، بسیار آسان تر است.

به طور مثال پیچ های چوبی برای نگهداری اتصالات چوبی بسیار مناسب هستند اما نباید از آنها برای اتصال فلزات استفاده کنید. یا باید از پیچ های مخصوص کف سازی برای پارکت ها استفاده کرد، اما از این پیچ ها برای  چوب هایی از جنس ام دی اف و کابینت سازی مناسب نیستند. بنابراین باید از انواع مختلف پیچ در بسیاری از موارد به صورت داخلی و خارجی استفاده شود.

یکی دیگر از موارد قابل توجه این است که از کدام اندازه پیچ باید استفاده شود و چگونه پیچ مناسب از لحاظ جنس و سایز انتخاب کنیم. که میتوانید به لیست محصولاتمان نگاهی بیاندازید و بعد تصمیم بگیرید.

اندازه پیچ ها متفاوت است و به طور کلی هرچه از لحاظ عددی بیشتر باشد بزرگتر می شود. به عنوان مثال پیچ شماره ۶ بسیار کوچکتر از شماره ۱۲ است.

معمولا اتصال پیچ ها زمانی که از دریل استفاده میکنید بسیار آسان تر است. اگر اندازه مته را مناسب با پیچ خود انتخاب کنید، پیچاندن و قرارگیری پیچ در آن ساده تر میشود. پس به این جزئیات در هنگام انجام کار دقت کنید.

پیچ مناسب کار با چوب

پیچ اسکرو شش گوش (Hex-Head Structural Screws)

همانطور که از نامش مشخص است، فرورفتگی شش ضلعی موجود در سر این مدل پیچ ها باعث می شود تا سرعت بیشتری درهنگام استفاده از دریل داشته باشیم. بنابراین نیاز به دوباره بستن پیچ بسیار کم خواهد بود و در همان اولین بار به خوبی پیچ میشود. این نوع معمولاً در سقفها، کفها، عرشه ها و سایر سازه های تحمل کننده بار استفاده می شود.

پیچ اسکرو شش گوش مقاوم (Heavy-Duty Hex-Head Structural Screws)

این پیچ ها به طور خاص برای حمل بارهای سنگین تر از پیچ های استاندارد شش گوش طراحی شده اند. یک تفاوت که قابل مشاهده، این است که عرض واشر این مدل پیچ ها از مدل های دیگر گسترده تر و بزرگ تر است. این کار دو هدف دارد. اول، این امر کمک می کند تا در صورت افزایش میزان فشار و وزن قابل تحمل از فرو رفتن بیش از حد سر پیچ جلوگیری می شود. ثانیاً، سطح بیشترپیچ باعث می شود تا پیچ با نیروی بیشتری بتواند سطح سوار شده بر روی آنرا تحمل کند. آنها همچنین ضخیم تر هستند. قطرهای بین ۶۶ تا ۸۷ میلی متر دارند.

پیچ اسکرو شش گوش فولادی ضد زنگ (Stainless Steel Hex-Head Structural Screws)

فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و بنابراین معمولاً در محیط هایی که در معرض رطوبت بالاتری هستند از آن استفاده می شود. مانند سایر نسخه ها، قبل از استفدا از پیچ نیازی به سوراخ کردن سطح با دریل نداریم. سر شش ضلعی  پیچ از سرخوردن ولقی در جایی که استفاده میشود جلوگیری میکند. اتصالات چوب به چوب یکی از کاربرد های این مدل است.

معرفی انواع پیچ برای کار با چوب

پیچ اسکرو سر تخت (Flat Head Structural Screws)

تفاوت اصلی پیچ سر تخت در مقایسه با انواع استاندارد شش ضلعی، اینست که هیچ لبه زاویه داری در آن وجود ندارد. این امکان را می دهد که پیچ به صورت مستقیم درون یک بستر یا سطح کاری قرار گیرد و احتمال شکافتن یا خرد شدن آن بسیار کمتر است. این پیچ برای کارهایی مانند کابینت سازی و سایر کارهایی که نیاز به دقت زیاد دارند استفاده میشود و بسیار عالی عمل میکند. رزوه محکمتر باعث می شود که سطح بالاتری از چسبندگی را داشته باشد و همچنین از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

در قسمت دوم مطلب به چگونگی انتخاب پیچهای مناسب برای صفحه های فلزی میپردازیم. و مواردی که باید در هنگام انتخاب لحاظ کنیم را با هم مرور میکنیم.

مطلب مرتبط

پیشنهاد میکنیم مطلب مربوط به روش های جلوگیری از زنگ زدگی پیچ و مهره را مطالعه کنید.

چگونه پیچ مناسب برای سطوح فلزی انتخاب کنیم؟

گاهی اوقات تنها چند پیچ کوچک که در اتصالات مورد استفاده قرار میدهید. ممکن است منجر به خرابی سقف یا سطح فلزی شما شود.بنابراین سقف شما می تواند از اتصال دهنده های خراب، اتصال دهنده هایی که بدرستی نصب نشده اند، واشرهای آب بندی نشده یا فرسوده یا ساده ترین خطاها خراب شود. در این مقاله، ما می خواهیم انواع اتصال دهنده های مختلف را بررسی کنیم تا به شما کمک کنیم، تصمیم بگیرید کدام اتصال دهنده سقف فلزی برای پروژه شما بهترعمل میکند.

عواملی که باید هنگام انتخاب پیچ ها در نظر بگیرید:

نوی سیستم پنل

رنگ پیچ

پوشش روی پیچ

طول پیچ مورد نیاز

نوع پیچ

درنظر گرفتن سرپیچ

اندازه پیچ و…

یکسان بودن رنگ پیچ انتخابی با سطح فلزی

پانل های فلزی در طیف گسترده ای از رنگها تولید میشوند. همچنین پیچ ها هم در رنگ های گوناگون تولید میشوند و میتوانید با تطابق دادن رنگ سطح و پیچ ظاهری صیقلی تر و مرتب تر داشته باشید. استفاده از پیچ همرنگ فلزات برای کاربردهایی مثل نصب قفسه های فروشگاهی مهم است. البته وجود پیچ های رنگی فقط به منظور زیبایی کار شماس و هیچ تاثیری بر روی کیفیت نهایی ندارد.

انتخاب پبچ با جنس مناسب

هنگام انتخاب، جنس پیچ ​​های خود، نوع فلزاتی را که پیچ ها را به آنها می بندند در نظر بگیرید. زیرا هنگامی که فلزات غیرمشابه در تماس باهم باشند و در معرض رطوبت قرار بگیرند، به احتمال زیاد زنگ خواهند زد. زنگ زدگی بین فلزات غیر مشابه می تواند منجر به خرابی زودرس اتصال دهنده ها شود و همچنین صفحات  فلزی شما را در معرض خطر نشتی قرار می دهد. به زبان ساده تر، وقتی فلزات خاصی با یکدیگر تماس پیدا کنند، یک فلز خود را فدای فلز دیگر می کند.

جنس پیچ و نوع آبکاری

انواع پیچ های قابل استفاده بر روی سقف های فلزی

بام های آلمینیومی: از پیچ ها ضد زنگ ۳۰۴ و با رنگ متناسب سرپیچ استفاده کنید. هرگز از فولاد ضد زنگ ۴۱۰ در سقف آلومینیومی استفاده نکنید.
بام های مسی: از پیچ های فولادی ضد زنگ نوع ۴۱۰ که روکش مس نیز دارند استفاده کنید.
بام های کورتن: از پیچ های استیل ضدزنگ با سر پیچ رنگی قهوه ای تیره استفاده کنید.
بام های فلزی: از پیچ های روکش دار استفاده کنید که از آنها به عنوان پیچ گالوانیزه یاد می شود. سر پیچ ها باید به همان رنگ سقف فلزی شما متناسب باشند.

طول مناسب پیچ ها برای سقف های فلزی

اگر اتصال دهنده های مورد استفاده شما، طول کافی ندارند به طوری که بتوانند به تمام اجزای موجود نفوذ کنند، به راحتی می توان گفت که نصب موفقیت آمیزی ندارید. اتصال دهنده های مناسب نه تنها باید به اندازه کافی طولانی باشند تا بتوانند از مواد عبور کنند، بلکه اگر از پیچ های خود حفاری استفاده می کنید باید طول مته را نیز در نظر بگیرید.

انتخاب قطر مناسب پیچ ها برای بام های فلزی

قطر پیچ با قطر سنج اندازه گیری می شود. هرچه عدد بیشتر باشد، پیچ بازتر است.
انتخاب پیچ صحیح براساس آب و هوا، ترجیحات پیمانکار و مشخصات مهندسی سطح مورد نظر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای ساخت روف گاردن شما نمی‌توانید از هر پیچی استفاده کنید. چرا که بام‌ها در معرض رطوبت هستند و ممکن است پیچ و مهره ها زنگ بزنند و کارایی شان را از دست بدهند. و هر پیچ دارای مقادیر مختلف کشش است. بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که یکسری راهنمایی در اختیارتان قرار دهیم:

پیچ شماره ۹و۱۰ متداول ترین اندازه برای پیچ های اتصال دهنده فلز به چوب است.

شماره ۱۲ متداول ترین پیچ برای اتصال فلز به فلز است.

پیچ ضد زنگ برای استفاده در فضای باز

محصول مرتبط

معروفترین نوع پیچ ، پیچ های ماشینی هستند که معمولا تمام رزوه بوده و سر تخت دارند. این نوع پیچ معمولا در سطوحی که قبلا دریل شده اند به همراه مهره بکار می رود.