بلاگ

۲۸ آبان, ۱۳۹۷

برخی از انواع پیچ و مهره که اشکال متفاوت دارند

اشکال مختلف پیچ و مهره

وقتی از پیچ و مهره حرف می زنیم معمولا تصویر واحدی در ذهنمان شکل می گیرد که درواقع شکل متعارف پیچ و مهره ها است. اما از آنجا که اتصالات پیچ و مهره جزو مهمترین اجزای صنایع مختلف می باشند، دارای طراحی ها و ابعاد بسیار گسترده مرتبط با نیاز آن صنعت هستند. در اینجا قصد داریم تعدادی از انواع پیچ و مهره را به شما معرفی کنیم.

انواع پیچ و مهره های شش گوش

همانطور که از اسم شان پیداست، شما می توانید پیچ و مهره های شش گوش را با سر شش گوش یا شش ضلعی شان شناسایی کنید. شفت پیچ شش گوش ممکن است تا انتهای سر پیچ شیار خورده باشد و یا ممکن است تنها قسمتی از آن دارای رزوه باشد. پیچ های شش گوش معمولا به همراه مهره شش گوش استفاده می شوند. پیچ و مهره های شش گوش گاهی با کلمات اختصاری HHMB یا HXBT نامیده می شوند.

انواع پیچ های آویز

پیچ های آویز از آن دسته پیچ ها هستند که به کلی با تصور عموم در مورد پیچ ها تفاوت دارند. پیچ های آویز سر ندارند. پیچ های آویز تنها متشکل از یک بدنه (شفت) هستند که رزوه های متفاوتی در دو طرف خود دارد. این پیچ ها زمانی مورد استفاده دارند که بخواهیم دو صفحه با دو جنس مختلف را به هم پیچ کنیم. به عنوان مثال وقتی می خواهیم یک صفحه چوبی و یک صفحه فلزی را به هم پیچ کنیم از پیچ آویزی استفاده می کنیم که یک طرف آن رزوه مخصوص چوب دارد و یک طرف آن رزوه مخصوص آهن.

پیچ آویز

پیچ های اتاقی

شما می توانید پیچ اتاقی را از سر آن تشخیص دهید که کاملا گرد است و هیچ ضلع و گوشه ای برای آچار خوردن ندارد. اما درست چسبیده به زیر سر صاف آن، یک قطعه مربع شکل وجود دارد و در امتداد آن شفت رزوه خورده قرار دارد. انتهای پیچ اتاقی،  مانند اکثر پیچ ها تخت است.

پیچ حمل

پیچ های لوله تفنگی یا پیچ نر و ماده

پیچ های لوله تفنگی که به نام نر و پیچ ماده نیز شناخته می شود، از منحصر به فردترین انواع پیچ هستند. بر خلاف دیگر پیچ ها که در امتداد بیرونی شفت خود دارای رزوه هستند، پیچ لوله تفنگی دارای یک شفت توخالی است که بیرون آن صاف و داخل آن (مانند خان اسلحه) رزوه شده است. هر چند که از لحاظ عملکرد این پیچ ها نقش مهره را ایفا می کنند و توسط یک پیچ نر معمولی بسته می شوند، با این وجود به دلیل شکل شفت مانندشان جزو پیچ ها طبقه بندی می شوند.  

مهره خروسکی

 

این مهره ها طوری طراحی شده اند که بدون نیاز به آچار مخصوص و تنها با دست قابل بسته شدن باشند. به این صورت که در اطراف مهره بال هایی وجود دارد که بین انگشتان دست قابل کنترل هستند. این مهره ها با توجه به آن که آچار خور نیستند تنها برای اتصالات سبک بکار می روند.

اطلاعات فنی پیچ و مهره, دانستنی ها , , , ,
درباره پولاد پیچ گستر ماد

پاسخ دهید

Call Now Buttonتماس مستقیم
سبدخرید